Bratislavská župa odklepla polmilióna EUR pre Petržalskú plaváreň.

Autor: Ján Karman | 3.7.2014 o 10:04 | (upravené 3.7.2014 o 10:14) Karma článku: 3,02 | Prečítané:  693x

20. júna 2014 sme na zastupiteľstve Bratislavského samosprávneho kraja odhlasovali dotáciu na výstavbu plavárne v Petržalke v celkovej výške 500.000 EUR, pričom táto suma je zatiaľ len polovica zo sumy, ktoré sľúbilo zastupiteľstvo BSK už 21.6.2013 uznesením ako zámer budúcej spolupráce, na ktorom by sa BSK podieľal sumou 1.000.000 EUR.

Je zrejmé, že realizácia takéhoto projektu nie je priamo v kompetencii BSK, napriek tomu poskytne mestskej časti Bratislava-Petržalka vysokú dotáciu, ktorá musela byť vyčlenená z aktuálneho rozpočtu, časti Propagácia autobusovej dopravy. Tak ako pri mnohých iných otázkach, ani teraz nie je všetko  čierno-biele a vynára sa tu mnoho pochybností od zámeru, cez súťaž až po samotnú realizáciu a prevádzku. Napriek všetkým som napokon hlasoval ZA a tu je niekoľko dôvodov prečo:

  • Petržalčania tvoria až 1/5 všetkých obyvateľov BSK. V rozpočte je vyčlenená podstatná časť finančných prostriedkov pre oblasť dopravy, pričom obyvatelia Petržalky tieto investície prakticky nepocítia
  • Medzi ďalšie kompetencie BSK patria sociálne služby a štátne stredné školy. V prípade prevádzky plavárne môžeme hovoriť o určitej forme sociálnej a zdravotnej pomoci, je totiž predpoklad, že ju budú hlavne v doobedňajších hodinách využívať dôchodcovia. Plávanie a využitie sáun má nesporne priaznivý vplyv na zdravie človeka. Takisto verím, že po dohode s mestskou časťou bude plaváreň intenzívne využívaná i školami.
  • BSK nemal záujem o vlastnícky podiel a zvolil si len formu dotácie. Je totiž predpoklad, že hospodárenie môže byť aj stratové a v takom prípade sa na strate podieľať takisto nebude. Plaváreň je určená pre potreby širokej verejnosti, vstupenky budú dotované a ponúkané za zníženú cenu, nemôže mať teda čiste komerčný charakter.

Ku všeobecnej spokojnosti s realizáciou takéhoto projektu však musím dodať aj to, že niektoré rozhodnutia vedenia mestskej časti na čele so starostom Vladimírom Bajanom sú viac než pochybné. Síce sa konala obchodná súťaž o architekta projektu, uchádzač nebol vybraný na základe predložených návrhov projektu, ku ktorým by sa mohla vyjadriť verejnosť alebo aspoň poslanci. Výsledkom je len jeden 25m bazén s piatimi dráhami. Pre tak obrovskú a drahú stavbu by sa slušilo jeho dĺžku zdvojnásobiť alebo postaviť plaveckých bazénov viac. Výber lokality takisto sprevádzali nespokojnosti obyvateľov, ktorí bývajú v tesnej blízkosti. Aj keď sa väčšina ich pripomienok zapracovala, boli k dispozícii aj iné, menej spornejšie oblasti. Všetci sme teda zvedaví na spustenie do prevádzky a konečnú cenu lístka.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Šéf protikorupčného úradu Kovařík: O Ficovom hlase sme viedli polemiky

Policajti pri citlivých kauzách nemôžu zisťovať všetko, musia brať ohľad aj na česť politika, tvrdí Ficov šéf boja proti korupcii.


Už ste čítali?